Loading...

Jaké jsou šance chodce při srážce s autem?


V roce 2016 zemřelo při nehodách na českých silnicích 545 lidí. Dalších 2580 utrpělo těžké zranění a 24 501 lidí lehké zranění. Z celkového počtu 98 864 nehod se jich v obci staly zhruba dvě třetiny – 68 874. Policejní statistiky uvádějí, že jedna pětina zabitých lidí při autonehodách (111) byli chodci.


Neopatrným řidičům i chodcům by mohla pomoci otevřít oči statistika BESIPu, která uvádí vztah mezi rychlostí auta a šancí chodce na přežití srážky. Při rychlosti auta 30 km/h přežije střet 97 % chodců. V případě, že auto jede o dvacet kilometrů rychleji, pravděpodobnost přežití je již jen 80procentní. Pak už následuje velmi rychlý pokles šancí chodců.

Srážku s automobilem jedoucím 55 km/h totiž přežije jen polovina sražených chodců. A pokud auto přidá dalších pět kilometrů, možnost přežití klesá na pouhých 10 procent.

Všichni ti, kteří někdy dostanou nápad zkrátit si cestu přeběhnutím rychlostní komunikace či rovnou dálnice, si tedy nyní mohou uvědomit, že pokud se při tom střetnou s autem, jejich šance na přežití střetu se rovná zázraku. Nebo spíš rovnou nule.

(ček)

Podobné články

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace