Loading...

Slavní nebourají častěji, ale jedou neštěstí naproti


Co mají společného fotbaloví reprezentanti Tomáš Skuhravý a Aleš Čermák, herci Jiří Bartoška nebo Petr Haničinec a zpěváci Jožo Ráž, Petra Janů, Věra Martinová či Daniel Hůlka? Kromě slávy také to, že přežili vážné dopravní nehody, i když jen díky náročným operacím a mnohaměsíční rehabilitaci. Mnozí jejich populární kolegové však takové štěstí neměli.


V 70. letech například textař Jiří Štaidl a krasobruslařka Hanka Mašková, o dekádu později herec Tomáš Holý, zpěvák Petr Sepeši a fotbalista Tomáš Stránský, kterého následoval další reprezentant Zdeněk Jánoš. Ti všichni našli smrt na silnici.

Když tragicky zemře řidič, znamená to obvykle anonymní zápis do statistiky. Smrt známých osobností však vytváří titulky v novinách. I proto se zdá, že známé osobnosti na silnicích umírají častěji, i když to žádná statistika nepotvrzuje.

Podle psychologů si však právě tzv. populárové o automobilové neštěstí koledují častěji, a to především kvůli tomu, že obvykle řídí tak, jak žijí. Tedy s pocitem výjimečnosti, porušováním pravidel, mnohdy s alkoholickým dopingem. Díky svým výdělkům už jako mladí usedají za volant silných vozů, aniž jsou na to připravení mentálně či řidičskými zkušenostmi a umem. Zato mají sebedůvěry na rozdávání.

Dopravní odborníci přidávají srovnání, že zatímco uznávaní vědci či lékaři řídí uvážlivěji a věcněji, na sportovcích a především na umělcích se projevuje jejich kreativita, touha překonávat vlastní možnosti a bohémská povaha v tom, že často překračují povolenou rychlost a porušují zákaz řízení pod vlivem alkoholu. Snadno proto ztrácejí sebekontrolu a špatně odhadují své možnosti a schopnosti ostatních řidičů. A pak následuje smutný novinový titulek.

(red)

Galerie

Podobné články

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace