Loading...

Telefonování za volantem je stejně nebezpečné jako alkohol


Telefonování při řízení zároveň patří mezi nejčastější příčiny dopravních nehod, a to i přesto, že je u nás zakázané už patnáct let. Je to zároveň jeden z nejčastějších zlozvyků motoristů na celém světě.


Podle průzkumu pojišťovny Generali 62 % českých řidičů za jízdy telefonuje a zhruba 40 % píše textové zprávy. V porovnání se zahraničím nejsou bohužel výjimkou. Americký mobilní operátor AT&T oznámil, že čtyři z deseti řidičů při jízdě sledují sociální sítě a tři z deseti surfují po internetu. Ve Velké Británii každý pátý řidič v průzkumu přiznal, že se věnuje při řízení kamarádům na sociálních sítích.

Telefony podstatně zpomalují reakce každého řidiče a dokonce se v tomto směru dají označit za srovnatelně nebezpečné s alkoholem. Příliš nepomáhá ani použití handsfree. V testu redakce MF DNES se ukázalo, že telefonování s aparátem v ruce nebo při použití handsfree se reakce řidiče podstatně zpomalují. Smartphony s dotykovým displejem jsou ještě nebezpečnější, protože vyžadují velkou pozornost řidiče.

Podle dopravních psychologů se při telefonování významným způsobem snižuje kapacita mozku a rovněž se snižuje periferní vidění. Na vyřešení složité situace na silnici tak zbývá mnohem méně mozkové kapacity, než při plném soustředění řidiče.

V testu univerzity v Utahu se ukázalo, že řidiči, kteří v průběhu jízdy telefonují s přístrojem v ruce nebo pomocí handsfree, jsou téměř o 10 % pomalejší v rychlosti sešlápnutí brzdového pedálu v situacích, kdy musí brzdit, aby odvrátili srážku.

Většina řidičů také přestala sledovat provoz ve zpětných zrcátkách. Pokud je pozornost řidiče rozdělena na řízení a telefonování, dochází k častějšímu nedodržování (o 24 %) bezpečného odstupu, protože telefonující řidiči jsou o 19 % pomalejší v dosažení původní rychlosti jízdy a mají vyšší pravděpodobnost, že nabourají.

(kul)

Podobné články

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace