Loading...

VIDEO: Když jde vašemu dítěti o život, uděláte cokoliv!


Filip havaroval v lednu 2014 na dálnici D1 u Brna, kdy mu nedal přednost řidič kamionu. Filip tedy sešlápl brzdu. Zbytečně, došlo ke srážce, která mu totálně změnila život a které se nedalo zabránit. V boji o přežití pomohly jak náhoda, tak i kvalitní poúrazová péče.


„Podrobnosti nehody jsme se dozvěděli až na policii z trestního spisu. Řidiči kamionů tvrdili, že ve zpětném zrcátku viděli, že Filip divně kličkoval, že měl zřejmě zdravotní problémy, kvůli nimž nedokázal ovládat své auto. Snažili se vinu hodit na něho. Ze znaleckého posudku ale vyplynulo, že o jeho vinu nešlo a z trestného činu byl obviněn řidič kamionu,“ vysvětluje peripetie po havárii Filipova maminka Blanka Balabánová, s níž jsme se sešli v Sanatoriích Klimkovice.

Při nárazu došlo ke kontuzi plic i zlomení krčního obratle. Nejhorší bylo, že vlivem nárazu praskla tepna v mozku, došlo ke krvácení a Filip upadl do kómatu. Byl v bezprostředním ohrožení života. „Měli jsme velké štěstí v neštěstí, protože sloužící lékařka v nemocnici byla má spolužačka z gymnázia, MUDr. Helena Ondrášková, Ph.D., kterou jsem dlouhou dobu neviděla. Asi tomu chtěl osud, protože ona vlastně Fildovi zachránila život,“ vzpomíná na dobu nejistoty Blanka. Lékaři tvrdili, že bez nebezpečné operace zbývá Filipovi jen pár hodin.

Celá rodina zažívala krušné chvíle, ale i částečnou úlevu, když se lékaři pod vedením přednosty Neurochirurgické kliniky FN Brno prof. MUDr. Martina Smrčky, Ph.D., MBA, rozhodli, že budou Filipa operovat. Poslali jeho blízké domů, kde strávili několik horkých hodin. Vysvobození přišlo, až když jim z nemocnice zavolali, že Filipa vrátili na ARO a že operace proběhla bez komplikací.

Následující období bylo ovšem kritické. Filip byl sice stabilizován, přesto mohl kdykoli zemřít. „Dojde-li k ruptuře, pohybuje se šance na přežití kolem deseti procent. Zhruba polovina postižených se vůbec nedostane k příslušnému specialistovi včas. Z těch, kteří přežijí až do doby převozu na operační sál, ještě zhruba sedmdesát procent umírá v pooperačním období na následky prodělaného hemoragického šoku,“ vysvětluje komplikace diagnózy a operace doc. MUDr. Pavel Šebesta, CSc., přednosta Oddělení cévní chirurgie Nemocnice Na Homolce.

„Řekli nám, že syn může kdykoliv během následujících deseti dní zemřít a to i po mírném zlepšení. Filip byl naštěstí jedním z těch, kteří přežili,” mírně se Blanka pousměje. Přesto na stav, kdy byl její syn v kómatu, nevzpomíná ráda. Měl vysoké horečky, museli mu přístrojem chladit krev, zavedli tracheostomii a připojili na dýchací přístroj. „Po šesti týdnech konečně otevřel oči. Zjistili jsme, že vůbec nevnímá, nemluví a nikoho nepoznává. Lékaři mi tvrdili, že to bude těžké a že má špatnou prognózu a už nikdy nebude takový, jaký býval,“ dodává Blanka. Prý si měla sehnat léčebnu dlouhodobě nemocných, což odmítla a vzala si Filipa po dvou měsících domů.

PŘI POÚRAZOVÉ PÉČI CHYBÍ INFORMACE

Boj ale vlastně teprve začal. Filip nedokázal vykašlat hleny a dusil se, po pěti dnech skončil dehydrovaný zase zpátky v nemocnici, kde ho začali vyživovat přímo do žaludku, vzpomíná paní Blanka: „Pak jsme si ho opět vzali domů a narazili na nejhorší věc, která nás provází po celé čtyři roky – naprosto nulový přísun informací o tom, co se s těmito lidmi dá dělat! Seděli jsme celé hodiny na internetu, zjišťovali informace a dozvěděli se, že by mu mohla pomoci hyperbarická komora.“

V ostravské nemocnici je jediné zařízení tohoto druhu na Moravě, ale tamní primář je odmítl, měl prý obsazeno. „Co na tom, že tam chodili lidé se zlomeninami. Kluka, který ležel v podstatě ve vigilním kómatu a který potřeboval okysličit krev, aby přišel k sobě, odmítli,“ pokyvuje nechápavě hlavou Blanka. Začala tedy obvolávat všechna zařízení v České republice. Nakonec je vzali v Kladně. Hyperbarická komora zabrala, Filip začal spolupracovat a postupně i rozumět řeči.

Do sanatorií v Klimkovicích se dostali náhodou. Žena, která tehdy Filipovi vyráběla rehabilitační protézu, protože se mu zkracovaly achilovky, jim dala letáček. Kolegové v práci udělali sbírku a vybrali 105 tisíc korun na první rehabilitační pobyt. „Všechno jsme se začali učit postupně od začátku, byl jako novorozenec. Potkali jsme tady úžasnou paní logopedku PhDr. Lenku Dzidovou, která dokázala neskutečné věci. Už se s ním dokážeme dorozumět slovně, i když je to řeč, které cizí lidé nerozumí,“ popisuje nesnáze v komunikaci s Filipem jeho maminka.

Rehabilitace je stojí všechny prostředky a vkládají do ní také všechny své naděje. Aby byl Filipův pobyt účinný, musí si rodina doplácet nemalé částky. „Založili jsme proto transparentní účet, uvidíme, kolik se nám podaří získat a co za to pořídíme. Věci a úkony, které Filipovi pomáhají, totiž zdravotní pojišťovna neplatí. Je to složité.“

BOJ O PÉČI STŘÍDAJÍ DEPRESE

Podle Blanky Blabánové není absolutně vyřešena následná péče, není nikdo, kdo by lidem řekl, co mají dělat a jaké zdravotní úkony je nutné absolvovat. Všechno je na rodině i na její schopnosti a vytrvalosti získávat informace. „Dokážu se pohádat s ředitelem pojišťovny, aby nám dal věci, na které máme nárok, což spousta lidí neumí. Mnoho věcí jsem se musela sama naučit. Když jde vašemu dítěti o život, uděláte cokoliv!“ Kolik je ale lidí, kteří jen leží doma (a ve stavu, v jakém je Filip, by vůbec nemuseli být), se dá jen odhadovat. Stačilo by, aby jejich rodiny někdo alespoň informoval.

Když přišel Filip k sobě, uvědomil si, že měl před úrazem přítelkyni, která ho pak opustila. Začal mít silné deprese. „Nasadili jsme antidepresiva. Bere je nejen on, ale i já. Když si uvědomím, jak je jeho stav špatný a co s ním bude, že já tady taky nebudu pořád a nebudu se mu moct stále věnovat, je mi strašně,“ zapochybuje o budoucnosti Blanka.

(dd)

Každý může pomoci
Číslo transparentního účtu u Asociace rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou a ostatními neurologickými postiženími pro Filipa Balabána je 2300493467/2010. Pomůžete jakoukoli částkou. Děkujeme vám!
Blanka Balabánová

Galerie

Podobné články

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace