Loading...

Znáte datum expirace autolékárničky?


U autolékárničky není rozhodující, jaké datum životnosti je uvedené na jejím obalu, nýbrž data uvedená na jejích jednotlivých komponentech. Podle nich se rozhoduje o případném udělení pokuty dopravní policií.


Jen o něco málo víc než třetina řidičů ví přesně (35 %), jaké datum expirace má jejich lékárnička v autě. Dalších 56 % to ví přibližně a deset procent to neví vůbec. Vyplývá to z průzkumu pojišťovny Generali z loňského roku. Obsah autolékárničky vědělo správně devět z deseti dotázaných.

Správně by ovšem řidič měl vést v patrnosti datum předmětu, který má nejkratší dobu životnosti. Expirační lhůty jednotlivých součástí jsou totiž různé a datum na lékárničce by mělo odpovídat nejkratší z nich. Obvykle je ještě o něco kratší.

NENÍ TŘEBA MĚNIT CELOU AUTOLÉKARNIČKU

Není tedy třeba měnit vždy celou lékárničku. Datum na ní uvedené je totiž jen zjednodušením práce pro motoristu. Třeba je však určitě zkontrolovat životnost jejích jednotlivých součástí, protože se může stát, že výrobce uvede expiraci celé sady chybně. Jenže strážci zákona na to nemusí brát ohled.

Při případném sporu se můžete odvolat například na toto vyjádření ministerstva dopravy z roku 2014: „Provozovatel vozidla musí zajistit, aby byla lékárnička udržována v řádném stavu. Pokud je třeba, musí se obměnit jednotlivé druhy zdravotnických potřeb tak, aby nadále bezzávadně plnily svou funkci. Doba použitelnosti je uvedena na obalech jednotlivých zdravotnických potřeb. Tam, kde doba expirace uvedena není, je třeba se přesvědčit, že pomůcky fungují. Například u nůžek zkontrolovat zda nejsou zarezlé či zda správně plní svou funkci, tedy stříhají. Z toho vyplývá, že se celá lékárnička po pěti letech měnit nemusí. Rozhodující není ani datum platnosti na obalu lékárničky, vždy záleží na konkrétních položkách uvnitř!“

Při pochybách o povinném obsahu auto či moto lékárničky se můžete na výčet na stránkách ministerstva dopravy.

(red)

Podobné články

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace