Loading...

Hurá, žiju! Ale mám whiplash syndrom a doktoři mi nevěří, říká paní Renáta


Před sedmi lety měla autonehodu, když ji při odbočování přehlédl řidič kamionu. Její vůz prý doslova smetl. „Prostě najednou jsem stála v protisměru, auto bylo na odpis, ale v tu chvíli si řeknete: Hurá, žiju!“ vzpomíná paní Renáta, která se s webem Poúrazová péče podělila o svůj příběh.


Paní Renátu odvezla z místa havárie záchranka. První otázka v nemocnici, jak si dodnes pamatuje, byla, zda má devadesátikorunový poplatek. „No, nebudu odbočovat,“ komentuje to s odstupem let a dodává: „Dostala jsem límec, ortézu na rameno - a alou domů“.

Jenže problémy s krční páteří neustupovaly. Masáže a rehabilitace zabraly vždy jen na chvíli. „Začala jsem mít být problémy se stabilitou a s očima, a to nemluvím o hučení a pískání v uších. Čtyři roky jsem obcházela doktory, kteří mi diagnostikovali oční koncentrické zúžení zorného pole,“ vzpomíná a dodává: „Posílali mne k psychiatrům a psychologům, protože to prý mám v hlavě a nic mi není.“

NEVĚŘÍCÍ DOKTOŘI

Jenže paní Renátě prý nikdo nevěřil. „Přestala jsem chodit do práce, protože jakákoli zátěž na oči měla vliv na mou stabilitu. Prostě se mi roztočila hlava a padala jsem,“ rekapituluje. Pak asi po čtyřech letech po havárii náhodou poslouchala rozhlas, kde právě hovořil docent Aleš Hahn.

„Připadala jsem si, že mne zná, protože mluvil o lidech trpících tzv. whiplash syndromem. Spojila jsem se s ním a po vyšetření mi byl diagnostikován tento syndrom. Se stoprocentní rizikovostí pádu,“ vybavuje si paní Renáta: „Myslela jsem si, že mám vyhráno. Diagnóza je jasná, tak snad?“ Podle odborníků lze následky tzv. opěrkového syndromu zmírnit, nikoliv však zcela vyléčit.

PROBLÉM S OČIMA, STABILITOU I LÉKAŘI

Paní Renáta má po autohavárii problém nejen s očima a stabilitou, ale i se svými ošetřujícími lékaři. „Mám problém s očima. Že mám rozmazané a dvojité vidění, mám potvrzeno od lékařů z Ostravy a z Prahy. Má oční lékařka mi ale po popsání problému jen stroze odpověděla, že je to věkem,“ říká.

A dodává: „A když jsem s těmito problémy zašla za svým neurologem a seznámila ho s tím, že mám diagnostikován whiplash syndrom a že dojíždím k docentu Hahnovi, jen stroze odpověděl: Doktor Hahn a jeho diagnózy…“

„Co si mám myslet, když mi můj neurolog nedokázal skoro čtyři roky pomoci a pak doslova ignoroval mou diagnózu? Věřte, že takových případů je opravdu mnoho. Stačí se v čekárně u pana docenta dát se s někým do hovoru, a máte další případ,“ uzavírá svou zkušenost s péčí některých lékařů po autohavárii.

(luk)

Galerie

Podobné články

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace