Loading...

Na přechodu nezírejte do mobilu. Nejen v Honolulu


Od října budou v Honolulu chodci přistižení při zírání do svých mobilů na silničních přechodech čelit pokutě až 99 dolarů (2200 Kč). Nová vyhláška má platit na celém hlavním havajském ostrově Oahu, který je domovem pro asi 80 procent populace tohoto amerického státu.


Většina států v USA již zakázala posílání textovek během řízení vozidla. Honolulu, kde žije kolem milionu obyvatel, však bude první, kde budou penalizovat chodce, kteří budou přecházet ulici zahleděni do svých chytrých telefonů. Chodci ale budou mít dál možnost volat a přijímat hovory, protože se předpokládá, že při telefonování se dívají, kam jdou.

Ačkoli tím Havaj vstupuje na neznámou půdu, podle deníku The Telegraph k tomuto opatření vedly rostoucí obavy z potenciálního nebezpečí tzv. rozptylování při chůzi. Již v roce 2013 se v časopise Journal of Safety Research objevila studie s názvem „Ošetření zraněných při mobilním telefonování ve Spojených státech“. Studie upozornila na rostoucí počet zraněných lidí při používání mobilu. V roce 2012 do této kategorie spadalo 1500 úrazů.

NÁRODNÍ ZÁJEM

Odstranění této hrozby bylo dokonce označeno za národní zájem. Loni se tomuto tématu věnovala i Americká správa pro bezpečnost silničního provozu na své konferenci. „Podpořil jsem vyhlášku poté, co mě na toto nebezpečí upozornily místní střední školy,“ sdělil deníku The Telegraph člen městské rady v Honolulu Brandon Elefante. „Cítil jsem, že se jedná o možnost, jak se vypořádat s narůstajícím problémem, s lidmi, kteří nedávají pozor při přecházení ulice.“

Zpočátku má být policie tolerantní a při prvním přestupku rozdávat pokuty jen ve výši 15 dolarů, ale opakovaní přestiupitelé budou čelit mnohem tvrdším sankcím.

Samozřejmě, že byly i hlasy proti této vyhlášce s argumentem, že bude těžko vymahatelná. „Spolupracovali jsme s policií, abychom se ujistili, že nařízení vynutitelné je. Jde o celospolečenskou záležitost, protože cena lidského života je nevyčíslitelná,“ uvedl radní Elefante.

(rek)

Podobné články

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace