Loading...

Na zimní pneumatiky letos přezují skoro všichni čeští řidiči


Na zimní pneumatiky letos přezuje 96 procent českých řidičů. Vyplývá to z průzkumu agentury IPSOS pro společnost Essox, o němž včera informoval server ceskenoviny.cz. Je to méně než například v sousedním Německu - tam jezdí každoročně bez zimních gum více než deset procent vozů.


Nejvíce řidičů na letních pneumatikách bude jezdit letos v zimě v Praze (7,8 procenta) a v Karlovarském kraji (6,3 procenta). Nad celorepublikovým průměrem podílu řidičů s letními pneumatikami je ještě Moravskoslezský kraj, kde nebude přezouvat 4,4 procenta řidičů.

„Zatímco v Praze je do určité míry pochopitelná jízda na letních pneumatikách u řidičů, kteří nejezdí mimo hlavní město a v případě zhoršených klimatických podmínek auto nepoužívají, u karlovarských řidičů jde zcela jistě o zbytečné riziko,“ komentoval výsledky Luděk Čermák z Essoxu.

TŘETINA ŘIDIČŮ S PŘEZUTÍM ČEKÁ

Přibližně polovina českých řidičů najezdí v zimním období od začátku listopadu do konce března méně než 5000 kilometrů. Z této skupiny se rekrutuje nejvíce těch, kteří odmítají přezouvat.

Téměř třetina řidičů podle průzkumu čeká s přezutím až na první polovinu listopadu. Kvůli ochlazení v posledním týdnu zaznamenaly pneuservisy o třetinu vyšší zájem o přezouvání. Čekací doba na přezutí se pohybuje od pěti pracovních dnů až po deset ve větších městech.

Povinnost mít na autech zimní pneumatiky, jestliže je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, začala platit včera a potrvá až do 31. března, připomněl server. Pokud jsou zimní podmínky, je podle ÚAMK tato povinnost i ve Francii, v Německu nebo na Slovensku, a to bez ohledu na datum. V Rakousku tato povinnost za zhoršených podmínek platí od listopadu do 15. dubna.

(red)

Galerie

Podobné články

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace