Loading...

Nic z nehody si nepamatuje. Je to dobře, říká řidič sanitky


„Jeli jsme k pacientovi, který měl těžké popáleniny v obličeji rozžhaveným hliníkem,“ vzpomíná na osudnou červencovou sobotu roku 2015 záchranář Martin(47). Podívejte se na video. Sanitka se zapnutým majákem, kterou řídil, se střetla s předjížděným autem, protože jeho řidič začal v tu chvíli odbočovat vlevo. Sanitka vyletěla ze silnice, převrátila se a narazila do železného a do betonového sloupu.


Co se dělo dál ví jen z vyprávění. Po těžkých poraněních v oblasti pánve a nohou strávil dva měsíce v bezvědomí, dýchal jen s podporou přístrojů. Že nehodu přežil, za to vděčí lékařům z Fakultní nemocnice v Olomouci.

„Díky kvalitní práci lékařů a lékařského personálu jsem to přežil a všem jsem jim za to nesmírně vděčný. Dnes zvládnu chůzi i vystoupat do schodů. To mě učili v ústavu Paseka, tam jsem začínal jako takzvaný ležák. Učil jsem se třeba jen přetočit se na záda. Od té doby ale vím, jaká je to makačka pro miminko, když se učí pást koníčky,“ říká Martin s úsměvem na tváři.

„Poté vozík, chodítko, a když jsem poprvé udělal šest kroků, tak to byla sláva,“ vzpomíná. Stejný úspěch představovalo, když poprvé sám vyšel dva schody. Jen byl problém, jak sejít zase dolů…

„Když jsem byl ležák, tak jsem se nejvíce těšil na to, až si stoupnu k umyvadlu,“ vybavuje si s tím, že si dnes nesmírně váží toho, že už není odkázán na péči druhých. „To, co jsem nedobrovolně prožil, mne naučilo vážit si věcí, které si zdravý člověk ani neuvědomuje a které bere jako samozřejmost. A auto? To už řídím normálně.“

Upozorňuje ale, že než si mohl sednout za volant, musel se nejdřív naučit vůbec sedět. Se zatuhlými koleny, která prakticky nemohl ohnout, to byl zpočátku obrovský problém.

„Je nejspíš moc dobře, že si nic z nehody nepamatuji,“ svěřuje se pan Martin. „Mozek je prostě opravdu zázračný orgán,“ dodává.

I když je dnes v invalidním důchodu, není odkázán na péči druhých. Trpí sice bolestmi, ale chodí, dokonce i do schodů, i když mu stále působí potíže stabilita. Dokonce už zase řídí i auto. Je to zásluha jeho odhodlání a vytrvalosti. Nebyly by mu ale mnoho platné bez péče specialistů Odborného léčebného ústavu Paseka a Sanatorií Klimkovice.

Pan Martin má ve svém archivu schované i fotografie sanitky, kterou tehdy řídil. Při pohledu na ně každého napadne, že už jen jeho přežití je malý zázrak…

(ťas)

Podobné články

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace