Loading...

Omezení pro řidiče s cukrovkou zmírní novela vyhlášky


Ministerstvo zdravotnictví předložilo do připomínkového řízení novelu vyhlášky o způsobilosti k řízení motorových vozidel. Novela, která vychází ze směrnice Evropské komise, by měla platit od roku 2018 a měla by zmírnit podmínky pro řidiče s cukrovkou. Přísnější ale bude pro pacienty s vážnými nemocemi srdce a cév. Informoval o tom zpravodajský server České noviny.


„Tato směrnice ukládá členským státům povinnost zohlednit medicínský pokrok v diagnostice a léčbě kardiovaskulárních nemocní a diabetes melitus,“ uvádí se v návrhu dokumentu. S diabetem čili cukrovkou se v Česku loni léčilo 861 500 lidí, dalších asi 300 000 o ní neví. Nemoci srdce a cév jsou v tuzemsku nejčastější příčinou úmrtí, konstatoval server.

Mírnější budou podmínky pro získání a udržení řidičského průkazu pro amatérské řidiče s diabetem. Zákaz řídit budou mít jen v případě, že nemoc způsobuje takové komplikace, které jsou pro provoz na silnicích nebezpečné. Dosud byl zákaz podmíněný za poslední rok dvěma stavy nízkého cukru, takzvanými hypoglykémiemi, k jejichž zvládnutí byla třeba pomoc další osoby nebo jejichž varovné příznaky nemocný předem nepoznal. Nově se tyto podmínky budou vztahovat jen na profesionální řidiče.

ŘIDIČÁK NA LÉKAŘSKÉ POVOLENÍ

Zmírní se také případy, kdy bude řízení auta muset pacientovi povolit lékař. Dosud byl lékařský posudek povinný pro každého, kdo měl v posledním roce hypoglykémii, se kterou si neporadil sám. Nově půjde o dvě nebo tři hypoglykémie v bdělém stavu a případy, kdy není pacient schopen předem příznaky přicházející hypoglykémie poznat. Na kontrolu budou muset jednou za tři roky, profesionální řidiči jednou ročně.

Přísnější je novela pro pacienty s nemocemi srdce a cév, které vyžadují posudek lékaře nebo vedou k zákazu řízení. Obecně jde o taková onemocnění, kde může nastat náhlá porucha mozkových funkcí nebezpečná pro silniční provoz.

U řidičů amatérů jsou to například neúčinně léčené vážné poruchy srdečního rytmu, vážná srdeční selhávání a bolest na hrudi související s anginou pectoris. Nově se přidají nemoci s rizikem náhlé ztráty vědomí, jako jsou výdutě hrudní nebo břišní aorty nebo vrozené srdeční vady. Řidičský průkaz nebudou také moci mít lidé s mechanickou srdeční pumpou. Stejná pravidla platí pro řidiče profesionály.

(red)

Galerie

Podobné články

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace