Loading...

Tragický návrat z diskotéky. Sláva, o kterou nikdo nestojí


Tyhle novinové titulky známe všichni. A všichni z nich máme husí kůži. Začínají takto: „Tragický návrat z diskotéky“. Pak následuje počet mrtvých a těžce zraněných, a to vše doprovozeno uvedením jejich nízkého věku. Bezpochyby se objeví i letos. Ministerstvo dopravy to chce zastavit.


Červen, červenec, srpen. Volno po úspěšné maturitě, složených zkouškách na vysoké i klasické letní prázdniny. K tomu čerstvý řidičák, auto a noční zábava a divoký návrat domů. Ne výjimečně ještě pod vlivem alkoholu. Následky tohoto koktejlu bývají děsivé.

„Tragicky skončila pro skupinu pěti mladíků cesta z diskotéky. Nad ránem jejich vůz sjel ze silnice. Dvacetiletý spolujezdec hrozivou nehodu nepřežil, další utrpěli těžká zranění.“

 „Osmnáctiletá dívka zemřela v noci na sobotu při návratu z diskotéky na Břeclavsku. Při autonehodě byli zranění i její tři stejně staří spolujezdci. Řidič zřejmě nezvládl řízení. Ve vysoké rychlosti vylétl ze silnice a auto narazilo do stromu.“

„Dva lidé zemřeli dnes ráno při nehodě na silnici z Plzně na Třemošnou. Osobní auto tam narazilo čelně do stromu. Posádka vozidla se vracela z diskotéky. Mrtví měli kolem zápěstí dokonce i vstupní náramky.“

I zranění mění životní cesty

To jsou jen tři namátkou vybrané smutné zprávy, za kterými stojí osudy mladých lidí, kteří měli celý život před sebou. Nechávají za sebou zničené rodiče, sourozence, prarodiče, partnery i kamarády. Neštěstí je navíc obvykle prohloubené tím, že nabourané auto je mladých lidí plné. Ti šťastnější pak vyváznou se zraněními. Často velmi těžkými, které jim pak start do života, například nástupu na studia na vysoké škole, velmi komplikují, někdy dokonce úplně znemožní.

Dobře to zná dnes třiadvacetiletá Bára, jež před pěti lety byla jedním ze čtyř pasažérů Renaultu Mégane. Spolu s kamarády ve tři ráno přejížděli mezi dvěma středočeskými městy, aby se z taneční party dostali domů do svých postelí. Bára se do té své kvůli několika operacím a následné rehabilitaci vrátila za tři čtvrtě roku, který strávila v nemocnicích a ve dvou rehabilitačních centrech. Její stejně stará kamarádka Lenka už domů nepřijela nikdy. Další dva také osmnáctiletí kamarádi z jízdy, která po vylétnutí ze silnice skončila několika přemety na poli, vyvázli jen s odřeninami.

„Nebyly jsme připoutané a obě dvě jsme z auta vypadly. Mně auto přimáčklo pánev a nohy, Lenka pod ním skončila celá,“ vzpomíná Bára, která se musela znovu učit chodit. „Lékaři mě několikrát operovali, protože mi dávali dohromady polámané kosti. Byla jsem ráda, že žiju, ale doba, kdy jsem nemohla nic než ležet na nemocniční posteli, byla šílená. Moji bývalí spolužáci přitom zažívali první semestr na vysoké škole. Brečela jsem skoro každý večer,“ přiznává Bára. Ta nakonec dělala přijímačky na vysokou znovu o dva roky později. Byla znovu úspěšná a letos končí druhý ročník školy. „Probíhající zkouškové je těžké, ale cestou ze školy domů jezdím kolem místa, kde jsem se vybourali. Pokaždé si vzpomenu na Lenku a řeknu si, že to musím dát i kvůli ní,“ říká Bára.

Ministerstvo bude na mladé řidiče mnohem přísnější

Podobné nehody mladých řidičů nejsou v létě ničím neobvyklým. Úplně vyhnout se jim asi nepůjde, ale ministerstvo dopravy plánuje pro mladé řidiče přísnější pravidla. Týkat se to bude těch, kteří mají oprávnění řídit nanejvýš dva roky. Tím hlavním strašákem je ztráta řidičského průkazu už při obdržení šesti trestných bodů. Vzhledem k tomu, že ministerstvo chystá bodování některých přestupků zpřísnit, v praxi je možné, že bude stačit jedno projetí mladého řidiče přes semafory na červenou, nebo jedna změřená příliš rychlá jízda a hříšník pak přijde na rok o řidičský průkaz. O tomto návrhu se ale zatím pouze jedná.

Podobné články

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace