Loading...

Zimní pneumatiky jsou povinné od začátku listopadu


Zimní výbavou řidič musí nově auto opatřit vždy, pokud to vyžadují povětrnostní podmínky bez ohledu na datum, a také pokud vjede do úseku ohraničeného dopravní značkou Zimní výbava.


Podle zákona musí mít auta na českých silnicích zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března, pokud je na silnicích souvislá vrstva sněhu, ledu, nebo námrazy, nebo pokud je možné, že taková situace v průběhu jízdy nastane. Letní pneumatiky na sněhu prodlužují při rychlosti 50 kilometrů v hodině brzdnou dráhu o osm metrů.

„V praxi to znamená, že může-li řidič očekávat změnu počasí, musí přezout na zimní pneumatiky. Pokud by přesto vyjel na letní sadě a způsobil nehodu a následnou škodu, pojišťovna by nemusela v takovém případě plnit smluvní podmínky,“ upozorňuje zkušený instruktor kurzů bezpečné jízdy a bývalý automobilový závodník Jiří Patera.

DŮLEŽITÁ JE TEPLOTA

Na zimních pneumatikách vaše auto zastaví dřív, pokud je teplota nižší než sedm stupňů Celsia. Při vyšších teplotách naopak tyto gumy zhoršují jízdní vlastnosti. Takže pro obyvatele měst a nížin je přezutí na zimní pneumatiky obvykle něco jako sázka do loterie.

Ale když už je nasadí, musí pak bedlivě sledovat teploměr. Jakmile totiž teplota překročí sedm stupňů, musí přizpůsobit svou jízdu tomu, že mají zimní pneumatiky, jejichž jízdní vlastnosti jsou při této teplotě horší, než je tomu u pneumatik letních. A také samozřejmě hůř brzdí - v osmdesátikilometrové rychlosti potřebují na zastavení 47,6 metru, oproti 39,2 metru, které stačí letním gumám.

Ovšem ve chvíli, kdy vjedou se svým vozem na souvislou vrstvu sněhu či ledu a to bez ohledu na teplotu, se situace okamžitě obrátí ve prospěch zimního obutí. Solidní letní pneumatiky totiž při 50 kilometrech za hodinu zastaví na sněhu po zhruba 70 metrech, kdežto těm zimním stačí poloviční vzdálenost. Zastavíte na nich tedy na pouhých 35 metrech.

DOPORUČENÍ PRO ZIMNÍ PNEUMATIKY:

- Po 1. listopadu je musíte mít, pokud je na silnici, po které jedete, souvislá vrstva sněhu či ledu, nebo pokud taková situace může nastat.
- Při teplotě vyšší než 7 stupňů zhoršují zimní pneumatiky jízdní vlastnosti vozu a prodlužují jeho brzdnou dráhu.
- Při teplotě nižší, než 7 stupňů mají lepší jízdní vlastnosti, než ty letní.
- Na sněhu a ledu jsou jejich vlastnosti podstatně příznivější, než letních.
- Na letních pneumatikách sledujte předpověď počasí na vaší trase a při jízdě sledujte údaje o aktuální teplotě, abyste mohli včas reagovat na zhoršení jízdních vlastností při poklesu teploty pod 7 stupňů.
- Po nasazení zimních gum sledujte při jízdě aktuální teplotu, abyste včas reagovali na zhoršení jízdních vlastností vozu při teplotě vyšší než 7 stupňů.
- Dbejte na to, aby hloubka vzorku vašich zimních pneumatik nebyla menší než 4 milimetry. Pod touto hodnotou se jejich vlastnosti výrazně zhoršují.
- Zimní pneumatiky měňte nejpozději po sedmi letech.

(ček/red)

Galerie

Podobné články

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace